04 maja 2022

Chorwacja – informacje ogólne. Regiony, atrakcje turystyczne kraju, ciekawe miejsca

Chorwacja to doskonałe miejsce do żeglowania, do bycia na wodzie. Ale warto zejść od czasu do czasu z łódki i nacieszyć się widokami i atrakcjami jakie oferują miasteczka, wyspy, parki narodowe tego bałkańskiego kraju. Polecamy zatem żeglowanie od wyspy do wyspy lub od portu do portu. Po całym dniu rejsu warto zwiedzić atrakcje przyrodnicze i urocze białe miasteczka, kryjące niezliczone perełki architektury. Bo mimo że Chorwacja jest małym krajem, to posiada aż sześć miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wielu miłośników Chorwacji twierdzi, że kto nie widział wybrzeża i archipelagów Dalmacji, nie widział prawie nic. Ta historyczna kraina tworzy pas o szerokości do 50 km i długości około 400 km wzdłuż Adriatyku. Obejmuje też około 1000 przybrzeżnych miejscowości. Główne miasta Dalmacji to Dubrovnik, Split, Szybernik i Zadar. Zaś najważniejsze i najpiękniejsze wyspy to Korčula, Hvar, Mljet, Brač.

Absolutnie i koniecznie trzeba wybrać się do Dubrovnika. O tym mieście mówi się, że to prawdziwa perła Adriatyku. Panorama miasta widziana ze wzgórza Srd zapiera dech w piersiach. Czerwone dachówki, białe mury i turkusowa woda – to połączenie tworzy wręcz niezapomniany widok. Będąc w Dubrovniku zachęcamy do spaceru po starym mieście. Jest ono pełne zabytkowych świątyń i kamienic. A co najważniejsze dubrownickie stare miasto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Split to drugie co do wielkości miasto w Chorwacji. Liczy około 200 tysięcy mieszkańców. Ta metropolia jest również warta uwagi. Bo i tu znajdziemy pozostałości po rzymskiej potędze. Np. ruiny ogromnego pałacu cesarza Dioklecjana, które są wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Spacerując uliczkami i placykami starówki można poczuć się jak w murach owego pałacu. Był on bowiem tak duży, że dzisiejsze ulice to dawne korytarze i komnaty tego zabytku. A do tego pozostałości akweduktu, zabytkowe kościółki i muzea.

Szybenik to miasteczko ze starówką wpisaną na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Znajduje się tu jeden z najcenniejszych kościołów Chorwacji – katedra św. Jakuba.

Zadar to miasto porównywane z Dubrownikiem i Wenecją. Podobno to tu są najpiękniejsze zachody słońca. Oczywiście trzeba przespacerować się uroczą starówką, pochodzącą z czasów rzymskich. I koniecznie wybrać się wieczorem na bulwar Riwa. Znajduje się tu instalacja „Pochwała Słońca”. Jest to ogromna bateria słoneczna, która o zmierzchu emituje światło tworząc niezwykły widok. A do tego akompaniament fal morskich przechodzących przez specjalne rury zanurzone w wodzie. To dźwięki powstałe dzięki konstrukcji „Morske Orgulje” – współczesnej ikonie miasteczka.

Na wyspie Korčula położone jest miasteczko o takiej samej nazwie. Lecz często przewodnicy i sami turyści mówią o nim, że to „mały Dubrovnik”. Sama wyspa otoczona jest turkusową wodą. Żeglujący po Adriatyku z wielką przyjemnością robią sobie przerwy i postoje właśnie tu.

Hvar to wg wielu „królowa chorwackich wysp”. Długa i wąska. W 2008 roku krajobraz kulturowy wyspy Hvar został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Hvar nazywany jest też lawendową wyspą. A to dlatego, że wielu mieszkańców zajmuje się uprawą lawendy, która, zaraz po turystyce, jest jednym z głównych źródeł dochodu tubylców.

Mljet to najbardziej zielona wyspa Adriatyku. Ponad 70% jej powierzchni zajmują lasy. Zachodnia część wyspy stanowi Park Narodowy.

Na wyspie Brač znajduje się słynna plaża Złoty Róg. To miejsce przyciąga tłumy turystów. Nazwa pochodzi od niezwykłego kształtu. To długi, zwężający się ku końcowi cypel, z obu stron podmywany przez wody Adriatyku. Kształt plaży ciągle się zmienia, w zależności od pory roku, wiejących wiatrów i prądów morskich.

W Chorwacji znajduje się aż 8 parków narodowych. Te najważniejsze i warte zobaczenia to: Paklenica, Jeziora Plitwickie i Wodospady Krki.

Paklenica znajduje się w południowo-wschodniej części pasma górskiego Velebit i obejmuje dwa krasowe kaniony. To jedno z ulubionych miejsc chorwackich wspinaczy.

krasowe kaniony. To jedno z ulubionych miejsc chorwackich wspinaczy.

Park Narodowy Jezior Plitwickich to kompleks szesnastu jezior krasowych połączonych ponad 90 wodospadami. Dzięki dużej zawartości rozpuszczonego w wodzie węglanu wapnia jeziorka posiadają wyjątkowy turkusowy kolor, a strome brzegi są porośnięte lasami. Połączenie wody i wszystkich odcieni zieleni daje niezapomniany widok.

Park Narodowy Krka, z wodospadami, położony jest w środkowej części Dalmacji. Przez park przepływa rzeka Krk, wzdłuż której znajduje się aż 7 wodospadów, które są bez wątpienia fenomenem przyrodniczym. Najwyższy z wodospadów Krka – Manojlovac – wznosi się na wysokości 60 metrów. Do tego bogata roślinność, ciekawe zjawiska przyrodnicze na każdym kroku, możliwość wykąpania się pod wodospadem, pokazy etnograficzne i miło spędzony czas – to wszystko oferuje Park Narodowy Krka

I jeszcze kilka słów na temat miasteczek na półwyspie Istria.Istrię tradycyjnie dzieli się na trzy: Białą, Czerwoną i Szarą. To ze względu na kolor występującej tam ziemi. A główne miasta znajdujące się w chorwackiej części Istrii to Pula, Rovinj i Poreč.

Pula leży na południu półwyspu Istria. Turyści mają tu okazję obejrzeć zabytki z czasów rzymskich. Przede wszystkim ogromny amfiteatr. Pochodzi on z I w.n.e. Pula w czasach świetności była jedną z najważniejszych metropolii nad Adriatykiem. Ślady po tych dobrych, rzymskich czasach, spotkamy właściwie na każdym rogu tego uroczego miasteczka.

Rovinj to niewielkie miasteczko na półwyspie Istria. I jak w większości chorwackich miejscowości jest tu bardzo ładnie. Zwłaszcza widok na miasteczko z góry. Niektórzy porównują tę miejscowość do francuskiego Saint-Tropez. Spacerując uliczkami Rovinji co chwilę natkniecie się na zabytkowe kościółki, kapliczki i bramy.

W mieście Poreč znajduje się kolejny zabytek wpisany na listę UNESCO. To bazylika Eufrazjana. Wielu turystów przyjeżdża do tego miasteczka właściwie tylko dla tego niebywałego obiektu. A przy okazji mają możliwość delektowania się widokami podczas spaceru po zakamarkach miejscowości. Podobno w sezonie letnim na jednego mieszkańca Poreča przypada dwóch gości.

A na koniec przenosimy się w głąb kraju, do stolicy, do Zagrzebia. Miasto liczy prawie 800 tys. mieszkańców. Znajduje się tu wiele muzeów, galerii, kościołów. Lubiącym spacery polecamy górzyste okolice Zagrzebia.

Niemal w sercu miasta leży jezioro Jarun, nad którym można poleżeć na plaży albo uprawiać różne sporty. Obowiązkowym punktem programu jest odwiedzenie ogrodu botanicznego oraz przechadzka deptakiem Tkalc. Zagrzeb zachęca do bycia na nogach właściwie przez całą dobę. Miasto tętni życiem zarówno w dzień jak i w nocy.