Lato na Grenlandii – największej wyspie Świata
- okres dnia polarnego i pełnego rozkwitu wyspy
- doświadczony pilot, który rezydował w Grenlandii
- góry lodowe spływające z lodowca, a pośród nich majestatyczne wieloryby
- możliwość kajakowania pomiędzy fragmentami lodowca
- oglądanie największego lądolodu poza Antarktydą – również z powietrza
8-10 osób
Grupa wiekowa 30-75
InstaStories - relacje z tego kierunku
Dokąd jedziemy?
Tym razem na daleką północ, największą wyspę świata, zwaną czasem arktyczną egzotyką – Grenlandię, a konkretnie na jej zachodnie wybrzeże, do zatoki Disko.
Ponad tysiąc lat temu Eryk Rudy, który najpierw został wygnany z Norwegii, następnie z Islandii, ostatecznie pod koniec X wieku dotarł na Grenlandię i założył na jej południowo-zachodnim wybrzeżu dwie kolonie. Gdy po latach wrócił na Islandię, by opowiadać o wyspie, miał nazywać ją Zielonym Lądem, by zachęcić swoich rodaków do osiedlania się na nowej ziemi. I choć to tylko jedno z dziesiątek wytłumaczenia pochodzenia tej na pierwszy rzut oka niepasującej do wyspy nazwy, aktualnie przyjmuje się je za najbardziej prawdopodobne.
Wyspa zamieszkana była jednak już dużo wcześniej przez Inuitów, pokojowy lud, który przybył tam z Syberii – aktualnie Inuici stanowią prawie 90% mieszkańców Grenlandii.
Choć Grenlandia w ponad 80% pokryta jest lodem, zdecydowanie jest po co tam jechać.
Północne położenie i klimat wyspy sprawiają, że zima jest bardzo długa i surowa, a temperatury niskie, ale podczas krótkiego lata życie wręcz eksploduje. Migrują tu ptaki, wszędzie pojawiają się kwiaty, morze rozmarza i zapełnia się potężnymi górami lodowymi, nierzadko większymi od małych miasteczek, a pośród nich pływają majestatyczne wieloryby, od humbaków aż po płetwale błękitne, które w zimnych, natlenionych wodach żywią się przez całe lato, by na zimę wrócić w ciepłe wody.
Od końcówki maja aż do końca lipca nad zatoką Disko nie zachodzi słońce – magiczny czas dnia polarnego jest jednym z najbardziej niesamowitych zjawisk przyrodniczych. Wizyta w Ilulissat to możliwość oglądania gór lodowych spływających z najbardziej produktywnego lodowca na północnej półkuli w promieniach słońca przez całą noc, spotkanie z humbakami,
fokami, a przy odrobinie szczęścia – narwalami.
Poznanie Inuitów i ich zwyczajów, w których rzeczywistości tradycja miesza się z zachodnimi wpływami, a kurtki z gore-texem są noszone równie chętnie, co skóra foki. Rejsy pomiędzy górami lodowymi, spotkanie z psami grenlandzkimi, zwiedzanie okolicznych osad inuickich, oglądanie największego lądolodu poza Antarktydą – również z powietrza!
Orientacyjny plan wycieczki po Grenlandii
Uwaga! Prowadzący po zapoznaniu się z aktualnymi prognozami pogody może zmieniać kolejność planu, tak aby udało się zrealizować założony program.
Prowadzący wyjazd Zbyszek mieszkał przez pewien czas swego życia na Grenlandii. Zna ja lepiej niż połowa przewodników na polskim rynku.
Dzień 1 Ilulissat
Po przylocie na miejsce przywita Cię nasz polski pilot. Podróż odbędzie się z przesiadką w Nuuk – po lądowaniu w stolicy Grenlandii zaskoczą Cię małe, lokalne lotniska i brak jakiejkolwiek kontroli, poczujesz czyste, arktyczne powietrze i pierwsze promienie niezachodzącego słońca. Po zameldowaniu w hotelu – relaks.
Dzień 2 Ilulissat
Zwiedzanie turystycznej stolicy Grenlandii zaczniemy od Icefiordu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że to właśnie stąd w podróż po Atlantyku ruszyła góra lodowa, która zatopiła Titanica – powędrowała najpierw na północ, by na Morzu Baffina zacząć opływać wschodnie wybrzeże Kanady i ostatecznie zderzyć się ze słynnym parowcem. Z miasta ruszymy pieszo w kierunku fiordu zwiedzając po drodze małe, estetyczne muzeum i mijając całe miasto psów grenlandzkich, które z utęsknieniem czekają tu na zimę, by móc znów ruszyć z saniami na śnieg.
Dzień 3 Transfer do Qeqertarsuaq
Po śniadaniu w Ilulissat zabierzemy część bagaży i pojedziemy do portu, by wsiąść do motorówki i ruszyć przez Zatokę Disko. Jeśli dopisze nam szczęście, już podczas tego transferu spotkamy trochę fauny – pomiędzy górami lodowymi wszędzie w lipcu buszują foki oraz wieloryby. Meldujemy się na Disko Island, najbardziej niegrenlandzkiej części Grenlandii – wyspie pochodzenia wulkanicznego, która dla wielu turystów jest najpiękniejszą częścią zachodniej części Grenlandii.
Dzień 4 Transfer do Qeqertarsuaq
Prawie 1000 metrów przewyższenia i 6 kilometrów dystansu – trekking do lodowca Lyngmark to wspaniała przygoda, która w nagrodę oferuje niesamowity widok na miasteczko oraz na
całą zatokę Disko. Po zejściu na dół czeka wspaniały relaks – jedyna czarna plaża na całej Grenlandii, zimna kąpiel oraz gorąca sauna.
Dzień 5 powrót do Ilulissat
Rano powrót motorówką do Ilulissat. Następnie dzień, na który składają się dwie wycieczki, obie na wodach wokół Ilulissat – pierwsza, w ciągu dnia, to unikatowa możliwość pływania
kajakiem pośród gór lodowych, co najlepiej pozwala odczuć na własnej skórze ogrom brył lodu dryfujących po wodach zatoki Disko. Gdy już odpoczniemy i zjemy obiad po tej przygodzie, wrócimy w te same okolice na pokładzie motorówki, by w promieniach słońca wiszącego kilka stopni nad horyzontem w okolicach północy podziwiać te same góry lodowe i arktyczną faunę.
Dzień 6 lodowiec Eqi
Całodniowa wycieczka do lodowca Eqi wraz z lokalną firmą. To jedna z najbardziej spektakularnych wycieczek w okolicy, która daje wielką szansę na zobaczenie na żywo cielącego się lodowca, czyli wielkich kawałków lodu urywających się z jęzora i wpadających do zatoki. To także spotkanie z lokalnymi przewodnikami, sporo historii i informacji o lokalnej przyrodzie i 150 kilometrów rejsu po grenlandzkich wodach.
Dzień 7 góry lodowe – zapas
Dzień zapasowy/odpoczynku – na wypadek kiepskiej pogody/widoczności w dniach 5 lub 6, by ew. na ten dzień przenieść wycieczki.
Dzień 8 Inuickie życie
Całodniowa wycieczka z miejscowym przewodnikiem do jednej z lokalnych osad – Illmanaq lub Oqatsut. Inuicki przewodnik zabierze nas do małej wsi, w której życie wciąż toczy się bardziej tradycyjnie, niż w bardziej nowoczesnym i pełnym turystów Ilulissat i wprowadzi w Inuicki świat. Inuici na Grenlandii pojawili się ponad 3500 lat przed Wikingami i bardzo
dobrze przystosowali się do tutejszego klimatu, żyjąc w harmonii z naturą przez tysiące lat.
Dzień 9 wolny czas w Ilulissat
Do wyboru :
Wolny czas na mieście, wizyta u lokalnych rzemieślników i możliwość skorzystania z dodatkowych wycieczek – m. in. przelotem awionetką nad lodowcami.
Wieczorem przejazd na lotnisko i przelot do Nuuk, zakwaterowanie w stolicy Grenlandii.
Dzień 10 powrót do Europy
Ostatni, ale dynamiczny dzień – rano jeszcze szybko przez kilka godzin zwiedzimy jak najwięcej w stolicy, by po godzinie 14 wzbić się w powietrze i z nowego, pięknego lotniska w Nuuk wzbić się w powietrze w drodze do Kopenhagi.
Samolot na Grenlandię
Pomagamy zarezerwować połączenie lotnicze na Grenlandię i z powrotem (opcja pośrednictwa w zakupie biletu).
Staramy się zorganizować wszystko tak, żeby grupa leciała razem w obie strony – połączeń na Grenlandię jest mało.
Na wyspę w okolice zatoki Disko można dostać się jedynie na dwa sposoby – albo Air Greenland z Kopenhagi z przesiadką w Nuuk na nowym lotnisku, albo liniami Icelandair lotem bezpośrednim z Reykjaviku.
Koszt biletów wraz z bagażem to około 4-5 tysięcy z Kopenhagi lub w podobnej cenie z Reykjaviku, ale do Kopenhagi z Polski jest dużo łatwiej dostać się tanio, niż do Reykjaviku w sezonie.
Trzeba wziąć jeszcze pod uwagę, że pogoda na Grenlandii bywa nieprzewidywalna i czasem loty są opóźnione/odwołane – wtedy linie przebukowują je na 1/2/3 dni do przodu.
Wyszukane formy, kształty oraz zadbane w każdym detalu wnętrza…
Tego na Grenlandii nie należy się spodziewać. Proste zakwaterowanie umożliwiające spanie bez fajerwerków na konkurencyjnym rynku europejskim nie przetrwałoby jednego sezonu. Tutaj to standard i esencja całej wyprawy.
Każdy pokój w obiekcie wyposażono w szafę i telewizor z płaskim ekranem. W każdym pokoju znajduje się czajnik oraz prywatna łazienka z prysznicem i suszarką do włosów, a w wybranych opcjach zakwaterowania zapewniono kuchnię z piekarnikiem. W każdej opcji zakwaterowania w obiekcie zapewniono prywatną łazienkę i pościel.
Cena: 9 699 zł/os.
Świadczenia w cenie:
- Noclegi na Grenlandii w pokojach 2-os. z łazienką wspólną/prywatną
- przejazd motorówkami po wodach zatoki Disko
- ubezpieczenie KL/NNW
- opieka doświadczonego pilota z Polski podczas całego pobytu na Grenlandii
- wycieczki z pilotem – trekking do Icefiordu, trekking pod lodowiec na Disko Island,
- spacery po Ilulissat, zwiedzanie Nuuk
- opieka polskojęzycznego pilota od wylotu do powrotu
- realizacja założonego programu zwiedzania
- mały upominek od organizatora
- podatki VAT oraz inne opłaty skarbowe (możliwość otrzymania faktury)
- legendarny klimat oraz jakość sygnowaną przez OneFun.
Uwaga, ceny wyjazdu nie uwzględnia:
- bilety na Grenlandię (tutaj prawdopodobnie przez Kopenhagę, możliwe, że będzie trzeba nocować w stolicy Danii podczas przesiadki)
- fakultatywne wycieczki z lokalnymi przewodnikami (rejs do lodowca Eqi – ok. 2500 DKK, kajaki wśród gór lodowych – 1300 DKK, wycieczka do Illmanaq – 1400 DKK,
łódka po Icefiord – 800 DKK, ew. wstęp do muzeum Icefiord – 150 DKK)
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Finanse, jaka waluta na Grenlandii
Prawie wszędzie na Grenlandii można płacić kartą. Obowiązującą walutą jest korona duńska
– najlepiej nie zabierać jej ze sobą z Polski, bo w kantorach kurs bywa kiepski, a skorzystać z bankomatu na miejscu/w Kopenhadze.
Co zabrać ze sobą na wyjazd
* plecaczek na trekkingi
* Solidna kurtka przeciwdeszczowa
* Środki przeciw owadom
* kostium kąpielowy i ręcznik kąpielowy
* kosmetyki
* nakrycie głowy od słońca (koniecznie)
* buty normalne i trekkingowe
* kilka ciepłych rzeczy (bluzy i długie spodnie, czapka)
* lekarstwa, jeśli ktoś choruje
Mimo, że na Grenlandii będzie lato, to temperatury bywają niskie, zwłaszcza na morzu podczas kiepskiej pogody. Rękawiczki, ciepła kurtka, wysokie buty i wierzchnia warstwa z membraną to zestaw podstawowy. Do tego czapka oraz okulary przeciwsłoneczne, aparat
fotograficzny i koniecznie środek na komary – niestety, w lipcu są tam bardzo, bardzo uciążliwe.
Czy będzie komunikacja między uczestnikami wyjazdu
Komunikacja wewnętrzna między uczestnikami oraz/ lub Organizatorami poprzez WhatsApp. Link do dołączenia do grupy zostaje podany najpóźniej na tygodzień przed wyjazdem.
Zasięg wifi/ Internet w podróży na Grenlandii
W hotelach i barach wifi dostępne jest praktycznie wszędzie, w okolicach miasteczek zasięg jest bardzo dobry, ale roaming jest kosmicznie drogi – najlepiej skorzystać z usług firm typu Airalo i kupić kartę eSIM z pakietem danych na Grenlandię.
Galeria zdjęć z odwiedzanych miejsc
Kto z nami jeździ?
Infografika przedstawiająca średni rozkład wieku i płci uczestników naszych wyjazdów. Są to wartości uśrednione – każdy wyjazd ma specyficzną klientelę.
Info formalne
Zwracamy uwagę, aby nie dawać się nabrać na wyjazdy pseudo-organizatorów. Wg Ustawy o usługach turystycznych każdy pobierający 10% zaliczki na poczet imprezy musi wykazać gwarancję bankową/ polisę oraz przedstawić klientowi umowę udziału w imprezie turystycznej.
Nasze gwarancje: https://www.onefun.pl/touroperator-wyjazdy-singli
Umowa udziału: wysyłana na e-mail po rejestracji
Zapisy
Rejestracja poprzez przycisk “REZERWUJ” na górze strony (tu opcja płatności TPay)
Prezentowane treści nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, mają jedynie charakter informacyjny – świadczenia gwarantowane i końcowe są zawsze wyszczególnione w umowie udziału.